Ukmergės g. 26, Panevėžys, PC CityBUMAS

Vet. klinikos registratūra: +370 633 69900

© 2019 by VetCentre

Jūs galite prisidėti su parama VšĮ Gyvūnų globos centrui:

  • Įmonės kodas: 302998547

  • SwedBank sąskaitos nr.: LT30 7300 0101 3447 1780

Šunų epilepsija

Epilepsija yra lėtinis neurologinio pobūdžio sutrikimas, pasireiškiantis besikartijančiais epilepsijos priepuoliais. Epilepsijos priepuolis – tai staiga užeinantis elgesio, judesių, jutimo, sąmonės ar suvokimo pakitimas dėl staigios ir labai stiprios galvos smegenų žievės veiklos sutrikimo. Priepuoliai gali ir nebūti, be sąmonės sutrikimo ar galūnių trūkčiojimo, ypač ligos pradžioje (gyvūnui pastebimi elgsenos pokyčiai, nerimas, baimė, žvilgsnio sustingimas ir pan.). Epilepsijos priepuoliu vadinami pasikartojantys traukuliai. Gyvūnui traukuliai gali pasireikšti tik vieną kartą gyvenime. Jeigu tokie priepuoliai kartojasi – tai vadiname epilepsija.

Traukuliai – yra sutrikusios smegenų kraujotakos ir inervacijos požymis. Traukuliai gali būti trumpi, ir tinkamai gydomas gyvūnas gali gyventi pilnavertį gyvenimą. Tačiau traukuliai yra rimtas sutrikimas ir gali sukelti pažeidimus smegenyse. Jeigu priepuolis trunka ilgiau kaip 20 minučių, yra didelė tikimybė, kad smegenyse įvyks negrįžtami smegenų pažeidimai, ir gyvūną gali ištikti koma. Dėl intensyvaus raumenų susitraukimų pakyla kūno temperatūra, būna netolygus kvėpavimas. Traukulių metudėl patirto organizmui streso gali ištikti širdies smūgis ir gyvūnas nugaišti.

Epilepsija išlieka visą gyvenimą. Tinkamai parinkus vaistus ir alternatyvią terapiją, priepuolius galima suretinti arba jų visiškai išvengti. Traukulių metu šuo gali nevalingai šlapintis, užverčia galvą ir akis, tamposi galūnės ir visas kūnas. Po priepuolių kai kuriems šunims nebūna jokių „poepilepsinių“ požymių. Šuo atsikelia ir po 10-20 min elgiasi įprastai. Virkinimo sutrikimai (vėmimas, viduriavimas ar nenoras ėsti) nėra būdingi epilepsijai. Po priepuolių praėjus keletui valandų šunys noriai ėda ir geria. Jei priepuoliai būna ypač sunkūs ir ilgai trunkantys – šuo ilgai būna išsekęs, sulėtėjusia reakcija, tampa sunkiau prognozuojamas, neretai irzlus ir piktas. Kaip nustatyti, kad šuniui įvyko epilepsijos priepuolis, jei nesate namie? Tai gali būti apdraskytas baldas ar siena, pritaškyta seilių arba šlapimo.

 

Epilepsijos tipai yra du – pirminė (paveldėta) ir antrinė (įgyta).Antrinė epilepsija įtariama, kai šuo yra turėjęs rimtas galvos traumas, sumušimus, stiprų ilgalaikį stresą, išsekimą po gimdymo ar ligos, kai sutrinka medžiagų apykaitos procesai, atsiranda mineralinių medžiagų ir B grupės vitaminų trūkumas. Jei šuo patyrė traukulius, šeimininkas pastebėjo keistus snukio raumenų ar galūnių patrūkčiojimus, keistus galvos „papurtymus“ ar “musės gaudymą” – rekomenduotina kreiptis į veterinarijos kliniką atlikti tyrimus dėl galimos epilepsijos, ar pasireiškusių traukulių dėl kitų priežasčių.

Epilepsijos diagnostikoje yra svarbu išsiaiškinti priepuolių pobūdį, dažnumą, įvertinti kepenų ir inkstų veiklą, galimas infekcines bei medžiagų apykaitos sutrikimo ligas.  Šiam tikslui atliekami kraujo biocheminis ir morfologinis tyrimai. Traukulius gali sukelti elektrolitų disbalansas. Reikia žinoti, kad po šuniavimosi ir maitinant šuniukus per pirmas savaites kalė netenka didelio kiekio kalcio ir kitų mineralinių medžiagų, dėl to ją gali ištikti pogimdyminė eklampsija. Tai panašu į epilepsiją – trūkčiojimas, nervingumas, blaškymasis, sunkesniais atvejais traukuliai, sąmonės praradimas. Negydoma kalė gali nugaišti per kelias paras. Šios ligos atveju pakanka kalcio prepratų injekcijos ir šuniui priepuoliai praeina. Taigi, reikėtų atskirti epilepsiją nuo eklamsijos: esant eklampsijai, traukuliai tolygiai stiprėja ir negydant baigiasi šuns mirtimi. Nervinis ir fizinis išsekimas dėl šuniavimosi ir laktacijos gali paaštrinti epilepsijos priepuolius, kurie iki tol nebuvo tokie žymūs, ir šeimininkai neatkreipė į tai dėmesio. Galvos smegenų vaizdine kompiuterine tomografija galima nustatyti auglius, trauminius pakitimus, kraujosrūvas bei skysčius smegenyse.

Šunų epilepsijos alternatyvi terapija

Pagrindinis alternatyvios terapijos principas – atstatyti normalią smegenų kraujotaką bei sumažinti smegenų žievėje sukeltą per stiprų neuronų dirginimą, kuris ir iššaukia traukulius, tai yra, sumažinti sukeliamą stresą. Savo klinikinėje praktikoje esame radę ypač efektyvius natūralus preparatus, kurie mums padėjo ir be cheminių vaistų į normalų ir kokybišką gyvenimą grąžinti epilepsija sergančius gyvūnus. 

Vienas tokių veiksmingų preparatų - tikrinis blizgutis (lot. Ganoderma lucidum ), kuris, kartu su kininiu kordicepsu, veiksmingai pagerina galvos ir stuburo smegenų kraujotaką, padeda geriau aprūpinti deguonimi bei maisto medžiagomis nervų ląsteles, padeda regeneruoti pažeistas galvos smegenų ląsteles, atnaujina jų sąveiką bei pagreitina informacijos pasikeitimą.

Palyginus su kitomis vaistažolėmis ir grybais,Ganoderma lucidum sudėtyje veikiantys polisacharidai yra aktyvesni. Be to tik šios rūšies grybai yra triterpenoidų grupės (ganoderų rūgščių, kurios pasižymi antialerginiu poveikiu ir pagerina deguonies pasisavinimą) šaltinis. Triterpenoidai taip pat skatina protinį ir fizinį darbingumą bei šalina nuovargį. Ganoderma lucidum turi daugiau nei 150 antioksidantų ir augalinių maisto medžiagų ir yra vienas iš tobuliausių mitybos produktų randamų gamtoje.

 

Dėka polisacharidų ir riebalų substancijų (ergosterinų), Ganoderma lucidum grybai pasižymi apsauginiu priešvėžiniu veikimu. Polisacharidai aktyvina makrofagus ir T-limfocitus, stimuliuoja interferoną, užkertantį kelią virusų dauginimuisi, ir gerina ląstelių imuninį atsaką. Ganoderma lucidum taip pat turi ir terpenoidų, kurie didina atsparumą stresui, neleidžia kauptis laisviesiems radikalams.

Tonizuojamasis grybo poveikis sustiprina organizmą, o adaptogeninis – padeda įveikti stresą, pageriną galvos ir stuburo smegenų kraujotaką, padeda geriau aprūpinti deguonimi bei maisto medžiagomis nervų ląsteles, regeneruoja pažeistas galvos smegenų ląsteles, atnaujina jų sąveiką bei pagreitina informacijos perdavimą. 

Preparatas sėkmingai vartojamas esant galvos ir nugaros smegenų kraujotakos sutrikimams, taip pat ir po patirtų insultų, sumažina dirglumą, nerimą, stresą, palaiko nervų sistemos funkciją, palaiko organizmo tonusą ir ištvermę.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now